رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران گفت: سربلندی، امنیت، سلامت، شادابی، پیشرفت و بالندگی ملت افغانستان را بالندگی خودمان می دانیم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از واحد تهران مرکزی، جشن گرامیداشت صدمین سالروز استقلال افغانستان با حضور یک هزار نفر دانشجوی افغانستانی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران با حضور دکتر سید محمودرضا آقامیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و دکتر عبدالغفور لیوال سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران در مجتمع دانشگاهی ولایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی برگزار شد.

در این مراسم دکتر آقامیری طی سخنانی ضمن تبریک و گرامیداشت یکصدمین سالروز استقلال افغانستان، تصریح کرد: در جهان نزدیکترین کشور و ملت به کشور ایران، کشور افغانستان است. ما دو کشور ایران و افغانستان از نظر فرهنگ، زبان، دین و باورها دارای مشترکات زیادی هستیم و ما این همسایگی را با تمام مشترکات فرهنگی و مذهبی ارج می نهیم و تلاش ما در این است یک همسایه خوبی برای یکدیگر و میزبان خوبی برای برادران و خواهران افغانستانی مان در ایران و به ویژه در دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران باشیم.

وی افزود: گاهی برخی افراد از روی عمد و یا جهل با هدف ایجاد اختلاف سخنانی می گویند، اما ما گوش به فرمان رهبرمان هستیم که همواره تأکید می کنند ما در اصلاح روابط بکوشیم و همیشه قدم اول را با هدف صلح برداریم و مانع کسانی باشیم که درصدد تخریب روابط دو کشور هستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران خاطرنشان کرد: ما به عنوان یک کشور دوست و همسایه سربلندی، امنیت، سلامت، شادابی، پیشرفت و بالندگی ملت افغانستان را بالندگی خودمان می دانیم.

دکتر آقامیری گفت: افغانستان از موقعیت ویژه جغرافیایی برخوردار است. این کشور در میانه سه حوزه‌ اقتصادی، فرهنگی و ژئوپولتیک منطقه قرار دارد، در جنوب و شرق آن آسیای جنوب، در شمال آن آسیای مرکزی و در غرب آن ایران قرار دارد. افغانستان با قرار گرفتن در میان این سه حوزه، این حوزه‌ها را بهم پیوند می‌دهد. موقعیت استراتژیک افغانستان به مثابه حلقه وصل حوزه آسیای مرکزی و جنوب آسیا زمینه ه­ایی را فراهم ساخته تا این کشور بتواند در راستای موفقیت پروژه ­های بزرگ اقتصادی منطقه نقش فوق العاده مهم داشته باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکزی در ادامه افزود: ما فکر می کنیم امروز باید در منطقه و در جهان اسلام کار فرهنگی مشترک بسیاری انجام دهیم و این مستلزم آن است که در کنار هم باشیم. ما امروز میزبان میلیون ها افراد همسایه در کشور ایران هستیم و ناراحتیم که کشور افغانستان به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای منطقه از نظر سیاسی و اقتصادی که در گذشته ای نه چندان دور یکی از مهمترین راه ارتباطی جاده ابریشم بوده از نظر و دید جهانیان پنهان است و امروز مردم جهان محروم هستند که از زیبایی های این کشور بزرگ و مهم بازدید داشته باشند.

دکتر آقامیری ابراز امیدواری کرد تا با ایجاد امنیت، آسایش و پیشرفت برای همه ملت ها به ویژه مردم دو کشور افغانستان و ایران همه مردم جهان بتوانند از امکانات و برکات خدادادی استفاده کنند.

وی در خاتمه به دانشجویان افغانستانی گفت: شما با تحصیل و فراگیری دانش می توانید در آبادانی، پیشرفت و گسترش امنیت کشورتان افغانستان تأثیرگذار باشید. اگر می خواهید باعث سربلندی مردم کشورتان باشید و در راستای سربلندی کشورتان گام بردارید در فرصتی که برای شما در دانشگاه آزاد اسلامی پیش آمده، استفاده کنید. ما دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران نیز به سهم خود تلاش شما را ارج می نهیم و به شما خوش آمد می گوییم.

عبدالغفور لیوال سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران نیز در این مراسم با قدردانی از مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در برپایی این جشن گفت: سرنوشت هر کشور به دست جوانان روشنفکر و تحصیل کرده آن است. دانشجویان باید افغانستان آزاد و مستقل را به افغانستان آباد تبدیل کنند. افغانستان در حال حاضر به فکر و تلاش جوانان خود نیازمند است.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی یکی از معتبرترین دانشگاه های منطقه و جهان است، تصریح کرد: من از دانش پژوهان و دانشجویان افغانستانی در دانشگاه های ایران به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی می خواهم از منابع علمی دانشگاه های ایران به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی استفاده کنند.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران در ادامه ضمن سپاس و قدردانی از مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی برای ایجاد فرصت برابر دانشجویان افغانستانی در ایران، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی بیشترین تعداد دانشجویان و جوانان افغانستانی را پذیرفته و اجازه داده تا در کنار دانشجویان ایرانی در یک کلاس ادامه تحصیل دهند.

عبدالغفور لیوال با اشاره به اینکه مردم افغانستان دوران سختی را سپری کردند، گفت: دوران سخت انتخابات به پایان رسید و هم اکنون آغازگر مذاکرات صلح هستیم. صلحی که براساس مالکیت و عزت افغانستان باشد و پس از آن دوره بازسازی افغانستان با یاری نخبگان و تحصیل کرده های افغانستان در ایران و جهان است که با بازگشت به کشورشان انجام می پذیرد.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران در خاتمه با بیان اینکه دانشجویان افغانستانی در دانشگاه های ایران همان سفیران علمی و فرهنگی کشور ایران هستند، گفت: دو کشور ایران و افغانستان یک سهم مشترک در تأمین امنیت منطقه از لحاظ فرهنگی، بازرگانی، اقتصادی و ... دارند و امید است این سرمایه بشری در دانشگاه آزاد اسلامی مبنای خدمات شایسته ای در آینده برای دو کشور و منطقه باشد.

ارائه مقاله توسط دانشجوی افغان، تقدیر از 28 نفر از دانشجویان نخبه افغانستانی، اجرای موسیقی زنده توسط دانشجوی افغانستانی و اجرای برنامه مفرح و شاد استند آپ کمدی توسط دانشجوی افغانستانی از دیگر برنامه های جشن صد سالگی افغانستان بود.

منبع

کلیه حقوق سایت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد افغانستان می باشد
طراحی و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری رسانه