سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران دروازه‌های علم و دانش را به خصوص برای نسل افغان متولد ایران گشوده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، نصیر احمد نور سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران در حاشیه جلسه دفاع پایان‌نامه «فروزان فقیری» از دانشجویان واحد علوم و تحقیقات و کارمند سفارت کشور افغانستان در ایران، با بیان اینکه مردم افغانستان همانند مردم ایران از هوش سرشاری برخوردارند، افزود: در دیداری که با رهبر معظم انقلاب اسلامی داشتم، ایشان نیز بر استعداد و هوشمندی مردم افغانستان تأکید داشتند.

احمد نور با اشاره به اینکه متأسفانه مردم افغانستان چهار دهه است که مجبور به مهاجرت به سایر کشورها شده‌اند، افزود: خوشبختانه شهروندان افغانستان در هر کشوری که هستند، در عرصه‌های علم و فناوری خوش درخشیده‌اند.

وی کشورهای ایران و افغانستان را دارای نقاط مشترک فراوان دانست و ادامه داد: ایران و افغانستان در سرنوشت یکدیگر تأثیر دارند به نحوی که قدرت و اقتدار ایران باعث قدرت و اقتدار افغانستان خواهد شد.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران افزود: بدون شک راه پیمودن قله‌های ترقی، پیشرفت و توانمند شدن در اقتدار علمی است. امیدوارم با وجود جوانان نخبه بتوانیم فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود در افغانستان را از حالت بالقوه به بالفعل درآوریم. افغانستان کشوری بکر است که متأسفانه درگیر مشکلات و معضلاتی است که از بیرون بر آن تحمیل شده است.

وی با بیان اینکه سختی و رنج‌های وارده بر افغانستان، فرصت‌های جدیدی را پیش روی نسل جدید این کشور قرار داده است، گفت: امیدوارم هر یک از شهروندان افغانستان که به درجه علم و تخصص می‌رسند، بتوانند به همان اندازه‌ که در آینده برای کشور افغانستان مثمرثمر خواهند بود، سفیر مناسبی در علم و دانش و همدلی و برادری با خواهران و برادران ایرانی نیز باشند.

نصیر احمد نور در پایان ضمن تشکر از دانشگاه آزاد اسلامی و واحد علوم و تحقیقات که میزبان علاقمندان به فراگیری علم کشور افغانستان هستند، خاطرنشان کرد: همکاری‌های گسترده‌ای بین مراکز علمی و آموزشی ایران بخصوص دانشگاه آزاد اسلامی با افغانستان در حال اجراست؛ همکاری‌هایی نظیر مبادله استاد و دانشجو. در سال تحصیلی جاری ۲۰۰ دانشجو از سوی مراکز آموزشی افغانستان برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به ایران اعزام شده‌اند تا پس از کسب علم، در کسوت استاد در دانشگاه‌های افغانستان مشغول به تدریس شوند. معتقدم این گونه همکاری‌ها در آینده نوید پیوند برادری و یگانگی هرچه بیشتر میان دو کشور دارد.

منبع

کلیه حقوق سایت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد افغانستان می باشد
طراحی و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری رسانه